Vælg en side

Vægten

Vi er i Vægtens tegn. Efteråret er begyndt med regn og rusk!

Sommeren er forbi, vi har høstet frugterne af vores indre arbejde og må videre ind i efteråret og finde balance i livet med de erfaringer og erkendelser, vi har gjort. Vi gør atter en indsats for at slippe alt det, der hindrer os i at leve et spirituelt liv, og stræbe efter at blive ‘bedre’ mennesker. Derved bringer vi lys ind i menneskehedens fælles bevidsthed og bidrager til, at menneskeheden kan se og få styrke til at løse de store problemer, den står overfor.

I Vægtmåneden gælder det om at finde balancen mellem den selviske person, vi dyrkede i Løven og personen med den spirende kærlighed i hjertet og tendens til uselviskhed, vi dyrkede i Jomfruen.

Vægtens energier giver os mulighed for at arbejde med balancen. Energier strømmer ind i planeten og os hele tiden, og når solen står i et tegn, vil energierne fra det pågældende tegn have større kraft end de andre.

Vi skal i løbet af uendeligt mange inkarnationer udvikle alle tegns kvaliteter i os selv, og vi hjælper den udvikling lidt på vej, hvis vi arbejder med tegnenes energier i årets løb. Vi får viden om dem, og viden er  lys. Og energierne er især kraftfulde ved fuldmåne, når Solen blokerer Månens energier.

I Vægten kan vi bruge dem til at arbejde på at finde en balance mellem alle de polariteter, der er i os. Der er alle de emotionelle polariteter, som de fleste af os havner i igen og igen, indtil vi anerkender, at vores drøm og ønske om at blive lykkelige ikke kan opfyldes, uden at vi finder et balancepunkt. Vi har alle erfaret, at lykken er kortvarig, og at den glider ud af vores hænder, selv om vi prøver at fastholde den, og vi har også erfaret, at lidelsen og smerten er midlertidig, hvis vi lykkes med ikke at fokusere på den og give den energi. Hvis vi bliver ved at fodre den med vores tanker, så vokser den og kommer til at fylde vores bevidsthed og bliver sværere at komme af med.

Hvis vi åbner os for energierne i Vægten, får vi hjælp til at lære at skelne, hvad vi skal gøre for at finde et balancepunkt, vi med tiden kan vende bevidst tilbage til, når vi har været ude og more os i begejstringens tindrende lys eller nede i tristhedens og opgivenhedens mørke. Vi skal lære at gøre som Herkules, der fanger vildsvinet, som hærger et stort område. Med megen tankevirksomhed og list finder han måden at løse problemet på: han tager dyret i bagbenene som en trillebør og trætter det, så det adlyder ham, mens han glad og tilfreds bringer det til den glade befolkning.

Han føler sig til-freds. Han har løst sin opgave og fundet balancepunktet. Den smukke følelse, som viser, at han står i et nyt balancepunkt og kan gå på line uden at falde ned.

Vi kan i denne måned ærligt se et eller flere par af de modsætninger, der er i os, i øjnene og bruge vores tanker til at erkende og anerkende hvad de indebærer og til at gøre det, der er nødvendigt for at blive linedanser.

En linedanser, der har indset som Kim Larsen i sangen Kære linedanser’

Og en dag gør livet ondt

Det ved jeg at det vil.

For livet er et liv på trods

Smerten hører til.

 

Ud af sorgen vokser lykken

Og livet

I påskens evige fest.

De stærkeste rødder har træ’r i blæst.

 

Tænk over/mediter over de kloge ord og:

Jeg vælger den vej, der går mellem de to store kraftlinjer